Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

GÖÇ YOLUNDAKİ YÖRÜKLERİN HİKAYESİ ( KENT-MÜZE-TARİH SÖYLEŞİLERİ‏ )

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Admin


Admin
ANTALYA KENT MÜZESİ PROJESİ
KENT-MÜZE-TARİH SÖYLEŞİLERİ


Konu: Antalya Yörük Dünyasından Kesitler
Konuşmacı: Ali Aksüt / Folklor Araştırmacısı
Tarih: 9 Mayıs, Cumartesi
Saat: 11.00
Yer: Antalya Büyükşehir Belediyesi Nikah Salonu


GÖÇ YOLUNDAKİ YÖRÜKLERİN HİKAYESİ


Geçtiğimiz haftalarda, kar yağışı nedeniyle yaylaya göçlerini ertelemeleriyle gündeme gelen Antalya yörüklerinin göç hikayeleri, yayla yaşamları Antalya Kent Müzesi Projesi Kent-Müze-Tarih Söyleşileri dizisinin de konusu oldu.

Göçleri ve doğayla bütünleşmiş yaşamlarıyla bir çok araştırmaya konu olan yörüklerin yaşamı, bu ayki Kent-Müze-Tarih Söyleşileri’nin de konusu. Anadolu halk kültürü üzerine araştırmalar yapan folklor araştırmacısı Ali Aksüt, Antalya yörüklerinin günlük yaşamları hakkında bilgi verecek.

Antalya’da yaşayan ve kent nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan “yörük”lerin büyük çoğunluğu Anadolu’yu yurt tutmuş, kışlak yurtları ile yaylalar arasında konup göçen, dolayısıyla yürümek fiilinden ad alan, zamanla aynı yaşam tarzında biçimlenmiş değişik boyların üyeleridir. Söyleşide, Ali Aksüt, “yörük” adlandırmasının kaynakları, Antalya yörüklerinin kim oldukları ve hangi coğrafyadan geldikleri, göç kültürleri, doğaya bakışları, insan ilişkileri, kültür değerleri üzerinde duracaktır. Söyleşi de boğaz (gırtlak) çalma örnekleri de verilecektir.

Dinleyiciler ayrıca, Türk Halk Müziği Sanatçısı İhsan Güvercin’nden “Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri” adlı türkü başta olmak üzere, çeşitli göç türküleri dinleme fırsatı da bulacaktır. Antalya Büyükşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda 9 Mayıs, Cumartesi günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek söyleşiye, katılım ücretsizdir.

Ali Aksüt Hakkında
Ali Aksüt, Malatya Hekimhan’ın Hasançelebi beldesinde doğdu. Gençlik yıllarından günümüze kadar çok sayıda dergi ve yerel gazetede yazdı. Yirmi yıla yakın Anadolu’da halk kültürü ağırlıklı alan çalışmalar yaptı. Fethiye, Önce Türkmen Sonra Tahtacı, Sarı Kız Fatma Ana ve Gözümde Kaldı adlarında dört kitabı yayınlandı. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda sempozyum ve söyleşinin konuğu oldu. Bazı yerel radyo ve televizyonlarda program yapımcılığı da yapmış olan Ali Aksüt, son olarak Antalya Kent Müzesi Projesi Hazırlık Araştırmaları kapsamında “Antalya Yörüklerinin Mutfak, Aile, Evlilik ve Doğaya Bakışları” başlıklı bir alan çalışmasını gerçekleştirdi. Aksüt, Antalya’da yaşamaktadır.

Seher ÖZEN KARADENİZ
Tanıtım İletişim SorumlusuANTALYA CITY MUSEUM PROJECT
KENT MÜZESİ PROJESİ

1305 sokak No:12
Haşimişcan Mahallesi 07100 Antalya
M +90 505 310 80 36
T +90 242 247 31 36
F +90 242 243 25 82
seherozenk@antalyakentmuzesi.org.tr

Kullanıcı profilini gör http://orhan.naturalforum.net

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz