Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

YÖNETMELİK ve TARIM EKONOMİSİ

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 YÖNETMELİK ve TARIM EKONOMİSİ Bir Çarş. Mayıs 20, 2009 11:54 am

Admin


Admin
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Yönetmeliğinin Tarım Ekonomisi Bilim Dalı Bakımından Önemi

Bilindiği gibi, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelikte Yapılan Değişiklikler Resmi Gazete'de (11.03.2009 / 27166) yayınlandı. Özellikle Tarımsal Yayım Blim dalındaki akademisyenleri yakından ilgilendiren verileri içermekte olan yönetmelikte, ayrıca Tarımsal Danışmanlık Yetki Belgesine sahip olmayan kişi ve kuruluşları da ilgilendiren önemli veriler bulunmaktadır.

Her yönüyle Tarım Ekonomisi bilim alanının önemini ortaya çıkaran, güncel hale getiren TYDHDD Yönetmeliğin iyileştirilmesine ve geliştirlimesine yönelik olarak "ideal uygulamayı yakalama" konusunda, objektif bakış açılarılarımızla sürece katkı koymamızın uygun olacağı görüsündeyiz.

Bu amaçla Yayım bilimdalı çalışanlarının, Tarım Ekonomisi alanının önemli bir parcası olarak dahası bunun farkında olarak "Türk Tarım Danışmanlığı Sisteminin" gelişmesine azami ölçüde katkıda bulunmak üzere katkılar vermeye devam etmeliyiz. Yayım Akademiyenleri olarak bizlerin bir kamu görevi olarak gördüğü bu alana hizmet etmenin, Ziraat Mühendisliği, Veteriner Hekimlik ve Gıda Mühendisliği gibi alanlara yönelik olarak yeni istihdam alanları yarartmaya katkıda bulunacağını da dikkate almalıyız. Bu kapsamda Yayım ve Danışmanlık Eğitimlerinin Uygulamada Yayım Bilim Dalında Doktora ve Doktora sonrası çalışma yapanlar tarafından yürütülmesi doğru bir tercihtir ve böyle devam etmesi yönünde kararlılık içinde olmak gerekir.

Tarım Ekonomisi Bölümlerinin Tarım Ekonomisi Bilim alanının önemini ortaya çıkardığı bu süreci desteklermelerinin orta ve uzun vadede bilim dallarımızın gelişmesine ve Tarım Ekonomisinin öneminin vurgulanmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca istihdam olanağı sağlama bakımından da Tarım Ekonomistleri olarak toplumsal ve mesleki duyarlılığımızı kamuoyuna göstermek bakımından önemli olacağı düşünülmektedir.

Saygı ve sevgilerimle.

Orhan Özçatalbaş

___________________________________________________
Yönetmeliğin, Meslek dışından kimselerin Danışmanlık yapmasını engelleyen ve Zir.Müh., Vet.Hekim ve diğer Teknikerlerin istihdamını artırmaya katkısını gösteren örnek bir maddesi:

MADDE 9 - Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"(2) Tarımsal Danışmanlık Yetki Belgesine sahip olmayan kişi ve kuruluşlar tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti veremez. Aksi durumda yetkili kişilerce Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur."

www.tyd.ile.biz

Kullanıcı profilini gör http://orhan.naturalforum.net

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz