Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

TürkÖnde Projesi

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 TürkÖnde Projesi Bir Ptsi Eyl. 07, 2009 9:54 pm

Admin


Admin
"Türkiye Tarımsal Öğrenme Nesneleri Deposu (TürkÖnde)" Projesi Hakkında

Türkiye Tarımsal Öğrenme Nesneleri Deposu (TürkÖnde) tarımsal eğitim-öğretim kuruluşları, özel ve kamu kesim kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde Türkiye'de öğrenme nesneleri için bir altyapı geliştirmek amacında olan bir eğitim destek ve içerik sistemidir. Sistem, Türkiye'de eğitim-öğretim ve yayım ile ilgili olarak üretilen öğrenme materyalini uluslararası kabul görmüş öğrenme teknolojisi standartlarına göre üst verileriyle tanıtmak, ilgili donanım ve yazılım unsurlarını sağlayarak yaygınlaştırmak ve yayınlamak prensibiyle çalışmaktadır. Gelecekte öğretim teknolojisi ve araçlarını da geliştirmek ve dağıtmak amacında olan TürkÖnde, Türkiye'de tarım, gıda, orman ve çevre bilimleri ve ilgili disiplinlerin eğitim-öğretim materyaline ulaşmak ve kullanmak isteyenlere ortak platform sağlayacaktır(Prof.Dr.Zeynel Cebeci, Proje Lideri)

Kaynak: http://traglor.cu.edu.tr/default.aspx
Bülten: http://traglor.cu.edu.tr/newsletter/

TÜRKÖNDE NEDİR?
Öğrenme nesnesi depoları öğrenme nesnelerinin depolandığı, yönetildiği ve ağ üzerinden dağıtıldığı sunucu sistemlerdir. Bir öğrenme nesnesi okuma metni, görüntü, fotoğraf, alıştırma sorusu, benzetim, sanal ortam veya koleksiyon biçiminde olabilir. Öğrenme nesnesi depoları e-öğrenme materyalinin bulunması ve kullanılmasında önemli işlevler üstlenirler. Depolar farklı disiplinlerden dersler veya kursları içerebileceği gibi herhangi bir eğitim-öğretim alanının tümüne yönelik olarak oluşturulabilir.

Öğrenme nesneleri HTML, Flash, PDF, Word belgesi, power point sunusu gibi farklı biçimlerde hazırlanmış sayısal biçimlerde veya türlerde dosyalar olup bunlar herhangi bir konuda e-öğrenme deneyimi yaratmak, ya da ders oluşturmak için kullanılabilirler.

Öğrenme nesnesi depoları ise öğrenme nesnelerinin düzenli şekilde organize edildiği, arama mekanizmaları ile kolaylıkla bulunabildiği ve eğitsel ve teknik özellikleri hakkında bilgi sağlayan sistemlerdir. Bugün için öğrenme nesnelerini tanımlamak, yani nesnelere ait üstverilerin (metadata) oluşturulmasında kullanılan birçok standart vardır. Ancak IEEE'nin LTSC Komitesi'nce 2002 yılında yayınlanan "Öğrenme Nesneleri Üstveri" Standardı (Learning Object Metadata veya kısaca LOM) öğrenme nesneleri için geliştirilmiş özel bir standarttır.

TürkÖnde, LOM tabanlı üstveri standardı kullanan bir öğrenme nesnesi deposudur. TürkÖnde'nin amacı tarım, gıda, orman ve çvere bilimleri ve teknolojileri başta olmak üzere tüm ilgili fen ve sosyal bilimler alanında üretilen eğitim-öğretim amaçlı nesneleri taramak, incelemek ve tanıtmaktır. TürkÖnde, her ne kadar tarım ve gıda başta olmak üzere biyolojik bilimlerle ilgili üstveri deposu olsa da, Türkiye'de öğrenme nesnesi deposu olarak geliştirilen ilk ulusal bilgi sistemidir.

TürkÖnde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 106O829 nolu Hızlı Destek Projesi kapsamında geliştirilmiştir. Sistemin bir diğer amacı da tarım için olduğu kadar diğer alanlarda geliştirilecek nesne depolarına örnek teşkil etmesi ve altlık oluşturmasıdır. TürkÖnde bu nedenle ücretsiz olarak kullanıma açıktır. Sizlerin de desteği ve katkısıyla büyüyecek ve gelişecektir.

Kaynak:
Cebeci, Z., Erdoğan, Y., Kara, M. (2007). TürkÖnde: Türkiye Tarımsal Öğrenme Nesneleri Deposu. TÜBİTAK TOVAG Proje No: 1060829. (http://traglor.cu.edu.tr).

Kullanıcı profilini gör http://orhan.naturalforum.net

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz